понедељак, 10. јун 2013.

Rotkvica - ljutkasta "poslastica" za zdravu probavu i čistu kožu



Lekovitost I njen sastav

Sto grama rotkvice sadrži svega 16 kalorija, ali je bogata mineralima i vitaminima.
Dobar je izvor bakra, mangana, kalijuma, vitamina C, K i B6. U manjim količinama ima i kalcijuma, gvozdja, fosfora, cinka i natrijuma.


Rotkvica ima
 antibakterijska i antigljivična svojstva. Pomaže kod bolesti disajnih puteva, narocito kod kašlja i astme.
Vrlo je dobra I  kod tegoba sa žuči i jetrom.
Izvanredan je lek protiv žutice, jer normalizuje proizvodnju bilirubina. U lečenju žutice, osim ploda, korisni su i listovi.
Pomaže stvaranju crvenih krvnih zrnaca tako što im poboljšava snabdevanje kiseonikom. 
Ako planirate smršati, jedite rotkvicu zbog njene niske kalorijske vrijednosti, lake probave, mnogo vlakana i vode, koji stvaraju duži osećaj sitosti.
Njena detoksikaciona svojstva, obilje vitamina C, folna kiselina te antocijanini potpomažu u lečenju nekolikih vrsta raka, posebno raka debelog creva, bubrega, želuca i grla.

Čaj od djumbira



Djumbir je ljutkasti koren koji uvećava mentalnu budnost, pomaže pri prehladi i gripu, pojačava cirkulaciju, ublažava  menstrualne tegobe i probleme sa debelim crevom, pomaže smanjenju holesterola, ublažava migrene i bolove u zglobovima.
Japanski istraživači veruju da djumbir blokira reflekse tela za povraćanje i gađenje.
Zbog toga se preporučuje da se pred putovanje popije čaj od djumbira.
Čaj od djumbira je prijatnog ukusa i koristi se za uklanjanje i ublažavanje mnogih zdravstvenih tegoba. Šolja čaja od djumbira otkloniće bolove u stomaku. Redovna upotreba ovog čaja može pomoći da se smanji nivo triglicerida i štetnog holesterola. Djumbir je vrlo efikasan kod nazeba i prehlada, jer zagreva organizam. 
S obzirom da poboljšava cirkulaciju, smanjuje rizik od tromboze i šloga.
Sada ga možete nabaviti u obliku veoma ukusnog čaja, potpuno prirodnog. Gotov je za minut, može se pripremati i hladan i topao, a može se dodati i u druge već pripremljene čajeve ili supe.