уторак, 17. септембар 2013.

Šljiva


Posljednja istraživanja pokazuju da šljiva smanjuje „loš" holesterol, jača kosti, smanjuje neke faktore rizika raka debelog creva... Ona nije samo sladak uvod u jesen, već i pravi rudnik zdravlja.

Sočna i mirisna,  slatka, šljiva se jede prirodna, kao pekmez ili u kolačima. Ipak, treba je jesti umereno, zbog sorbitola i difenil-izatina, supstance poznate po svojim laksativnim dejstvima... O bilo kojoj vrsti da se radi, šljiva je niskokalorično voće. Valja je jesti najviše zbog njenih nutritivnih svojstava: vitamina C (5 do 8 mg na 100 g, zavisno o kojoj se vrsti radi), magnezijuma, gvozdja i kalcijuma, a naročito je treba uzimati zbog velike količine kalijuma (240 mg na 100g). Šljiva nam daje i vlakna u značajnim količinama (2 g na 100 g). Ali je ne treba  kombinovati s aspirinom zbog moguce alergije, jer ona u sebi sadrži salicilnu kiselinu.
Postoji više od 2 000 vrsta šljiva raznih boja (crne, crvene, bledo-ljubičaste, žute). Procenat antioksidansa u njima varira zavisno od vrste i mestu uzgoja. To voće konzumira se sveže ili suvo (takozvane suve šljive) ili čak kao sok od suvih šljiva. Suve šljive poznate su po svom laksativnom delovanju, sadrže takođe antioksidanse i gomilu vitamina i minerala.

Protiv holesterola i za čvrste kosti

Rezultati naucnih istraživanja, pokazuju da je konzumacija dvanaest šljiva dnevno kroz osam nedelja smanjila holesterol - LDL («los» holesterol) kod osoba koje su već imale hiperkolesterolemiju. S istim ciljem su se radila ispitivanja za sveukupni holesterol, ali nije se došlo do nekih značajnijih rezultata. Tek će nove studije na životinjama i ljudima omogućiti da se bolje utvrde sastojci koji se nalaze u svežoj i suvoj šljivi, a koji bi mogli imati veci učinak delovanje na smanjenje holesterola u krvi.

Jedna nedavna studija sprovedena na životinjama, pokazala je da konzumacija suvih šljiva povećava antioksidacijski kapacitet organizma i smanjuje neke faktore rizika raka debelog creva. Pokazalo se da su ekstrakti šljiva pomogli da se smanji razvijanje i inhibira proliferacija raznih kanceroznih stanica in vitro.

Neke studije su pokazale da se konzumacija suvih šljiva preventivno deluje na smanjenje gustoće kostiju (koja je između ostalog uzrokovana i zbog manjka hormona) kod životinja. Konzumacija suvih šljiva mogla bi takođe imati učinkovito delovanje i na zdravlje kostiju kod žena u menopauzi. S tim u vezi, jedna je studija pokazala da je svakodnevno uzimanje 100 g suvih šljiva (što je od prilike 12 suvih šljiva) kroz tri meseca znatno povećalo markere u krvi koji pokazuju povećanje gustoće kostiju.


Нема коментара:

Постави коментар